Верујем да сте сви ви који сте зашли у школску библиотеку запазили и једна врата са десне стране на којима пише “Кабинет за медијацију“. Та је просторија познатија као Медијатека и она је намењена школским медијаторима. Шта је медијација уопште? Наиме, на неком тамо далеком Далеком Западу се активно упражњава медијација. То је вид решавања конфликата посредством медијатора – они су људи који су обучени за решавање сукоба у циљу доношења решења којим су обе стране задовољне. У оваквом свету у коме живимо, а узевши у обзир нашу свадљиву природу, плаћање судских трошкова није нимало наивна ствар. Медијација је пре свега лепши начин решавања конфликта, а онда и јефтинији.
Наша је школа једина у Лесковцу која има вршњачке медијаторе. Прве недеље марта смо прошли кроз дводневни курс и радионице у којима смо се упознали са конфликтима, а онда и начинима на које можемо решити исте. То су ученици другог и трећег разреда :
и нама се можете обратити у сваком тренутку. Ако нисте сигурни како да дођете до медијатора, можете помоћ потражити и код школске педагогице Јелене Станковић Срећковић или професора грађанског васпитања Оливера Николића, који ће вас даље упутити код нас. Педагогица Јелена и професор Оливер су главни „кривци“ за трећу по реду генерацију вршњачких медијатора – њих двоје је држало семинар и кроз практичан рад су нас увели у појам конфликта, његово препознавање и решавање, али су својим приступом и учинили предавања занимљивим. Наше деловање ће се ускоро проширити и на остале средње школе у Лесковцу, а на нашој Фејсбук страници ћете моћи да нам се обратите са својим проблемом – без бојазни да ће ико други сазнати за њега. Наиме, једно од правила при медијацији јесте да медијатор са онима који су у сукобу разговор обави насамо, а да тај разговор остане приватан и између учесника.
Значај медијатора је велики и верујем да ћете се боље осећати кад у миру решите проблем, тако да из сукоба произиђе један толерантан однос. На крају, надам се да као медијатори нећемо имати пуно посла, али, уколико наиђете на проблем са другом/другарицом из школе или професором, а не знате како да га решите – потражите медијаторе који ће вам помоћи на најбољи начин по обе стране.
Милица Божовић, II-3
Фотографска секција Гимназије у Лесковцу почела је са радом 2009. године у сарадњи са Фото Клубом „Регион“. Организатор и зачетник идеје буђења свести код младих о фотографији, фотографској култури и фотографији као уметности, био је професор математике у лесковачкој Гимназији Милорад Милићевић. Од почетка рада до данас кроз едукацију је прошлп више од 200 ученика из нашег округа. Тренутно фотографска секција броји око 150 чланова коју чине ученици средњих и основних школа у Лесковцу и Медвеђи. Ученицима је кроз ових неколико година рада секције било обезбеђено усавршавање знања и практичне примене истог кроз низ предавања и теренских снимања, које су одржали бројни предавачи међу којима су били професори са универзитета, као и познати мајстори из Србије и Македоније.
У реализацији програма секције, 2013. године, учествовали су:
Извештај о раду фотографске секције