Гимназија обележила 145 година постојања и рада

Гимназија обележила 145 година постојања и рада

Прошло је стотину четрдесет и пет година откако је лесковачка Гимназија започела своје трајање и откако изграђује и потврђује место и значај који има не само у нашем граду и нашој средини већ и много шире. Свечана академија коју су ученици Гимназије уприличили поводом обележавања овог значајног јубилеја још једном је доказала да је наша школа истински културни и духовни центар југа Србије. Пригодан програм био је инспирисан двема великим годишњицама које се ове године прослављају у српској култури – 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића и 200 година од рођења Бранка Радичевића. Церемонија је употпуњена и кратким филмом у коме је приказана богата историја школе и њени досадашњи резултати.

На почетку свечаности, присутне је поздравила директорка школе Драгана Цветановић, која је подвукла значај који лесковачка Гимназија има у васпитно-образовној, просветној и културној заједници.  

„Школско звоно уткало се у слух свих нас који смо пролазили и још увек пролазимо ходницима наше гимназије. Али од тренутка када се оно први пут огласило, давне 1879. године, до данашњег дана, много тога се променило. Преживела је ова школа ратове, рушења, уздизала се и расла из пепела, остваривала своју непроцењиво важну мисију у просветном, научном и културном животу нашег града. Време не оставља само видљиве, материјалне трагове. Оно носи са собом све оно што је пролазно и трошно, а таложи оне вредности које остају и опстају кроз деценије и векове: знање, истрајност, поштење, људска част и човечност, толеранција и разумевање, уважавање интегритета своје личности, али и личности других – темељне су вредности на којима је почивало и на којима данас почива образовање у лесковачкој гимназији“, истакла је директорка Цветановић.

„Године које су остале за нама испуњавају нас осећањем поноса кад помислимо на бројне генерације успешних младих људи који су изашли из наших учионица. Године пред нама буде осећање одговорности да истрајемо на свом путу, да, бавећи се овим племенитим позивом, изграђујемо честите и часне младе људе, да заједно са њима растемо и ми, да учимо, да се усавршавамо, да и у савременом тренутку будемо један од кључних чинилаца  просветног, културног и научног живота наше локалне заједнице и наше земље уопште“, закључила је директорка.

Она се захвалила свима који пружају подршку школи, у смислу материјалне подршке за техничко опремање школе и у смислу стручне подршке за што бољу реализацију наставног процеса – Граду Лесковцу и Министарству просвете. Захвалницу за свесрдну помоћ и подршку у настојањима да Гимназија у Лесковцу по резултатима буде у самом врху средњошколског образовања Србије директорка Цветановић је уручила градоначелнику Лесковца др Горану Цветановићу.

У име локалне самоуправе, Дан школе је честитала Бранкица Стаменковић, члан Градског већа задужена за област образовања. Она је истакла да је Гимназија у Лесковцу одувек била синоним, стожер и упориште образовања у овом крају, што је препознато и од стране Републике, али и од стране града Лесковца, о чему сведоче најпрестижнија признања - Октобарска награда Града Лесковца – медаља, Светосавска повеља Града Лескивца, као и Сретењски орден другог реда, који је добила указом председника Републике Србије Александра Вучића. Подсетила је и на бројна улагања у школу у претходној деценији - од енергетске санације, замене столарије, реконструкције крова фискултурне сале, опремање кабинета за информатику, хемију, биологију и физику, па до санације дела плафона која је извршена у претходном месецу. Најавила је и да ће тај део школе бити комплетно реконструисан током зимског распуста и навела да је у плану унутрашње уређење школе, како би наставници и ученици имали окружење које мотивише и подстиче на још веће успехе. 

Такође, на церемонији су уручене и награде ученицима који су освојили прва три места на ликовном и литерарном конкурсу, расписаним поводом Дана школе. Трећу награду на литерарном конкурсу освојили су ученице Милица Стојановић (1/7) и Уна Стајић (4/2), друга награда припала је ученицима Сави Николићу (4/3) и Јовани Младеновић (1/1). За најбољи рад на литерарном конкурсу изабран је рад ученице Хане Цветановић (1/1).

Велики број радова пристигао је и на ликовни конкурс, инспирисаних темом менталног здравља. Треће место су заузели радови ученика Јање Мирашевић (3/4) и Матеје Прокића (2/5), друго место су поделиле ученице Јана Кришка (3/4) и Анђелина Цонић (3/1), док је прва награда припала Николини Нешић, ученици одељења 1/6.

Дан школе је подстакао ученике и да оплемене креативни кутак у школи. Они су нас подсетили на успехе и награде које су гимназијалци побрали на разлитичим такмичењима у години за нама, као и на бројне активности које су у школи реализоване у периоду од октобра прошле године до данас.